Jeden z najcenniejszych zabytków architektury w północno-wschodniej części Polski. Obiekt składający się z klasztoru, kościoła i kolegium został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. Pijarski Zespół w Szczuczynie zaprojektowany został w stylu spokojnego, klasycznego baroku przez wybitnego architekta Józefa Piolę.
Kompleks został wzniesiony na pamiątkę wygranej Bitwy Wiedeńskiej. Fundatora i jednocześnie właściciela Szczuczyna wsparł finansowo sam król Jan III Sobieski. Stanisław Antoni Szczuka był jego wieloletnim sekretarzem, doradcą i przyjacielem. W kościele przez wiele lat stacjonowali Pijarzy. Powstał w nim również pierwszy w Polsce Instytut dla głuchoniemych, który później przeniesiono do Warszawy, funkcjonowała szkoła żeńska oraz szpital.
Obiekt w praktycznie nienaruszonym stanie przetrwał wszelkie wojny, konflikty zbrojne czy zabory. Aktualnie w klasztorze znajduje się Centrum Muzealno-Warsztatowe,
w którym usytuowane są izby historyczno-muzealne, sale konferencyjne i warsztatowe. Centrum otwarte jest na inicjatywy mieszkańców, realizację projektów kulturalnych oraz turystów z całej Polski.
W murach klasztornych mieści się także Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jedynie miejsce w regionie przybliżające działalności przywódcy niepodległościowego. Izba składa się z kilku tysięcy eksponatów, pamiątek, zdjęć, dokumentów czy obrazów.
Godziny otwarcia:
Pon.- Sb. w godzinach 8:00-16:00